Leczenie łysienia plackowatego — co musisz wiedzieć

0 Comments

Łysienie plackowate, bardziej znane jako łysienie plackowate, to rodzaj wypadania włosów, który pojawia się, gdy układ odpornościowy omyłkowo atakuje mieszki włosowe. Ten stan może powodować niejednolite łysienie na skórze głowy, twarzy i innych obszarach ciała. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety i może mieć znaczący wpływ na pewność siebie. Na szczęście dostępnych jest kilka metod leczenia łysienia plackowatego. Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych metod leczenia tego schorzenia. łysienie plackowate jak leczyć

Leki miejscowe

Pierwszą opcją leczenia łysienia plackowatego są leki miejscowe. Leki te mają postać kremów, maści lub balsamów, które nakłada się bezpośrednio na dotknięty obszar skóry. Typowe miejscowe leki stosowane w leczeniu łysienia plackowatego obejmują minoksydyl (Rogaine), kortykosteroidy, antralinę (Dritho-Scalp), tazaroten (Tazorac) i ditranol (Anthra-Derm). Leki te działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego skóry głowy i stymulowanie wzrostu nowych włosów.

Zastrzyki

Inną opcją leczenia dla osób z łysieniem plackowatym są zastrzyki. Zastrzyki wykorzystują sterydy lub inne środki immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna, w celu zmniejszenia stanu zapalnego skóry głowy i stymulowania wzrostu nowych włosów. Zastrzyki zwykle należy wykonywać co 4 tygodnie przez okres do 6 miesięcy, aby zobaczyć wyniki; jednakże w razie potrzeby można je również stosować w dłuższej perspektywie. Inne zalety zastrzyków to minimalne skutki uboczne i łatwiejsze podawanie niż inne metody leczenia, takie jak leki doustne lub terapia światłem.

Terapia Światłem

Terapię światłem stosowano również z powodzeniem w leczeniu pacjentów z łysieniem plackowatym, którzy nie reagują dobrze na leki stosowane miejscowo lub we wstrzyknięciach. Terapia światłem polega na użyciu określonych długości fal światła, takich jak czerwone lub niebieskie diody LED lub grzebienie laserowe, które emitują niski poziom energii do skóry głowy w celu stymulacji wzrostu nowych włosów. Chociaż terapia światłem jest ogólnie uważana za bezpieczną, u niektórych pacjentów może powodować tymczasowe podrażnienie lub odbarwienie skóry, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia omówić z lekarzem wszelkie potencjalne zagrożenia.

Łysienie plackowate to trudna dolegliwość, ale nie musi być trwała! Przy odpowiedniej diagnozie i leczeniu ze strony lekarza możesz znaleźć ulgę w tej chorobie i przywrócić swoje życie na właściwe tory! Dostępnych jest wiele różnych metod leczenia łysienia plackowatego, w tym miejscowe leki, zastrzyki i terapia światłem; więc porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, która opcja najlepiej spełni Twoje potrzeby i zacznij czuć się lepiej już dziś!