Witamina D

0 Comments

Aktualnie coraz więcej osób ma świadomość, że suplementacja wit. d jest istotna. Dlaczego tak się dzieje? Aby dokładnie zrozumieć całe to zagadnienie, należy między innymi poznać fakty na temat tego, z czego powstają niedobory… Potem zapoznaj się z tym, co one powodują w praktyce. O obu tych zagadnieniach napisaliśmy w poniższym poradniku.

Z czego biorą się niedobory witaminy D?

Generalnie witamina D jest bardzo istotna. Pełni ona wiele zadań i odpowiada za rozmaite sprawy, które dotyczą funkcjonowania naszego organizmu. O jakich aspektach tutaj nie wolno zapominać? Niestety, bardzo często jest tak, że witamina D nie jest odpowiednio dostarczana do organizmu. Na pewno chodzi tutaj o błędy żywieniowe. Poza tym o relatywnie mało słońca. Jeśli zatem nie będziesz systematycznie wychodził na dwór, to musisz liczyć się z niedoborami na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie. A Polska jest w takim położeniu, że u nas słońca zazwyczaj brakuje. Dlatego witamina D powinna być suplementowana. Szczególnie w przypadku dzieci oraz osób starszych.

Dlaczego suplementacja jest tutaj tak istotna?

Aby nie dopuścić do poważnych konsekwencji! Dlatego suplementacja wit. d jest bardzo ważna. Rekomenduje się, że osoby dorosłe i seniorzy powinny spożywać około 4000 IU na dzień. Warto wiedzieć, że niedobory prowadzą zaś między innymi do krzywicy. Jest to poważny problem, który nie powinien być bagatelizowany. Tak samo, jak rozmiękanie kości. Co ma jeszcze w tym momencie spore znaczenie? Warto zaznaczyć, że braki na tej płaszczyźnie mogą prowadzić także do osteoporozy. Braki witaminy D skutkują ponadto relatywnie częstymi złamaniami itp.